Zamawianie przez telefon

możesz zamówić produkt dzwoniąc pod numer 504 928 205 w godzinach 8.00-17.00, lub kontaktować się przez formularz

 

  fb tw   pin

 

Blog chmura tagów
Blog kategorie
Proces rozwoju pleśni na warstwach malarskich 5
Grzyby kolonizujące nasze domy

Badania naukowe potwierdzają, że ok. 50-60% polskich domów, mieszkań i obiektów użyteczności, jest w różny sposób kolonizowane przez grzyby pleśniowe. Ma to daleko idące konsekwencje dla zdrowia ludzi przebywających w takich miejscach. Zwłaszcza gdy jest to pobyt długotrwały.

Powłoki malarskie stanowią bardzo różnorodną grupę pod względem chemicznym. Farby zawierają wiele składników, do głównych należą: spoiwa, rozpuszczalniki i środki pomocnicze. Są one z łatwością zasiedlane przez grzyby strzępkowe, z których grzyb Aureobasidium pullulans potrafi rozkładać akryl. Zwykłe farby emulsyjne porastanie są przez biofilm (bakterie grzyby i glony). Strzępki grzybów wnikają w strukturę warstw malarskich powodując odbarwienia, odspojenia i degradację materiału. Najczęściej występującymi grzybami na wewnętrznych powłokach malarskich to min. Alternaria, Aspergillus, Chaetomium, Penicillum, Rhizopus, Trichoderma oraz drożdżaki. 

Geneza postania grzyba pleśniowego na farbie wygląda następująco. Potrzebna jest wada konstrukcyjna w postaci przemarzania przegród, gdzie kondensuje się wilgoć. Może to być też wynikiem awarii hydraulicznej lub nieszczelności dachu czy elewacji. Bardzo często dzieje się tak przy słabej lub braku wentylacji grawitacyjnej. W tak sprzyjających warunkach do ściany jonizuje się kurz, który jest świetną pożywką dla grzyba. W warunkach domowych najczęściej grzybieje łazienka i kuchnia, gdyż odbywa się tam wzmożona produkcja wilgoci.

Czy można w jakiś sposób zabezpieczyć się przed porastaniem warstw malarskich wewnątrz domu?

Smutna prawda jest taka, że jeżeli mamy poważne wady konstrukcyjne w postaci np. braku termoizolacji budynku czy nieszczelności dekarskie to możemy tylko spowolnić pleśnienie, stosując farby z domieszką biocydów czy srebra. Inaczej sytuacja wygląda w łazience, czy kuchni tutaj przy jakiejkolwiek wentylacji farby z nanosrebrem sprawdzają się świetnie. Dlatego warto przed odgrzybianiem i malowaniem działać przyczynowo i usunąć usterki w budynku. Równie ważna jest eksploatacja, nie polecam stosowania nawilżaczy powietrza i suszenia ubrań w małych mieszkaniach. 

 

 

Komentarze do wpisu (5)

25 czerwca 2020

Wiele lat walczyłem że spółdzielnią, ktora zaniedbała dach i w moim mieszkaniu zrobił się grzyb na suficie. Dobrze, że ludzie mają świadomość jak to niszczy zdrowie.

4 lipca 2020

Jak się nie wietrzy domu, to się ma grzyba na ścianach. Proste.

13 lipca 2020

Warto kupić suszarkę bębnową by nie produkować nadmiernie wilgoci zwłaszcza w zimie, kiedy mniej wietrzymy

7 sierpnia 2020

Niestety większość farb nie jest odpornych na grzyby. Dlatego warto zaopatrzyć się w farby z domieszką biocydow lub srebra

15 września 2020

Farba farbie nierówna wiadomo cena ma swoje znaczenie

Nowości
spranda BOX
spranda BOX
119,99 zł
szt.
spranda grunt
spranda grunt
34,99 zł
szt.
spranda farba antygrzybiczna
spranda farba antygrzybiczna
59,99 zł
szt.
preparat ASG
preparat ASG
35,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl