Zamawianie przez telefon

możesz zamówić produkt dzwoniąc pod numer 504 928 205 w godzinach 8.00-17.00, lub kontaktować się przez formularz 

Blog chmura tagów
Blog kategorie
Proces rozwoju pleśni na warstwach malarskich 0
Grzyby kolonizujące nasze domy

Badania naukowe potwierdzają, że ok 50-60% polskich domów, mieszczkań i obiektów użyteczności jest w różny sposób kolonizowane przez grzyby pleśniowe. Ma to dalekioidące konsekwencje dla zdrowia ludzi przebywajacych w takich miejscach. Zwłaszcza gdy jest to pobyt długotrwały.

Powłoki malarskie stanowią bardzo różnorodną grupę pod względem chemicznym. Farby zawierają wiele składników do głównych należą: spoiwa, rozpuszczalniki i środki pomocnicze. Są one z łatwością zasiedlane przez grzyby strzępkowe, z których grzyb Aureobasidium pullulans potrafi rozkładać akryl. Zwykłe farby emulsyjne porastane są przez biofilm (bakterie grzyby i glony). Strzępki grzybów wnikają w strukturę warstw malarskich powodująć odbarwienia, odspojenia i degradację materiału. Najczęściej występującymi grzybami na wewnętrznych powłokach malarskich to min. Alternaria, Aspergillus, Chaetomium, Penicillum, Rhizopus, Trichoderma oraz drożdżaki. 

Geneza postania grzyba pleśniowego na farbie wygląda następująco. Potrzebna jest wada konstrukcyjna w postaci przemarzania przegród, gdzie kondensuje się wilgoć. Może to być też wynikiem awarii hydraulicznej lub nieszczelności dachu czy elewacji. Bardzo często dzieje się tak przy słabej lub braku wentylacji grawitacyjnej. W tak sprzyjających warunkach do ściany jonizuje się kurz który jest świetną pożywką dla grzyba. W warunkach domowych najczęściej grzybieje łazienka i kuchnia, gdyż odbywa się tam wzmożona produkcja wilgoci.

Czy można w jakiś sposób zabezpieczyć się przed porastaniem warstw malarskich wewnątrz domu?

Smutna prawda jest taka, że jeżeli mamy poważne wady konstrukcyjne w postaci np. braku termoizolacji budynku czy nieszczelności dekarskie to możemy tylko spowolnić pleśnienie - stosując farby z domieszką biocydów czy srebra. Inaczej sytuacja wygląda w łazience, czy kuchni tutaj przy jakiejkolwiek wentylacji farby z nanosrebrem sprawdzają się świetnie. Dlatego warto przed odgrzybianiem i malowaniem działać przyczynowo i usunąć usterki w budynku. Równie ważna jest eksplatacja, nie polecam stosowania nawilżaczy powietrza i suszenia ubrań w małych mieszkaniach. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl