Zamawianie przez telefon

możesz zamówić produkt dzwoniąc pod numer 504 928 205 w godzinach 8.00-17.00, lub kontaktować się przez formularz

 

  fb tw   pin

 

Blog chmura tagów
Blog kategorie
Odgrzybianie ścian, porady krok po kroku 9
Odgrzybianie ścian porady

Grzyby pleśniowe kolonizujące nasze domy trują nas w dwójnasób, po pierwsze wytwarzają miliony alergizujących zarodników, po drugie produkują rakotwórcze mykotoksyny (wtórne metabolity ich rozwoju). Dlatego trzeba się ich jak najszybciej pozbyć, zwłaszcza gdy wśród domowników są dzieci i osoby starsze, lub osoby z obniżoną odpornością.

Rozpoznanie zagrzybienia to rodzaj inspekcji domu pod kątem grzyba i wad konstrukcyjnych w budynku. Jest to pierwszy krok, który pozwala nam oszacować rozmiar korozji, jej przyczyny i wybrać metodę naprawczą oraz ilość środków grzybobójczych potrzebnych do wytępienia intruza. 

Ekspertyza mykologiczna jest niezwykle pomocnym dokumentem, jeżeli nie jesteśmy sami w stanie znaleźć przyczyny porażenia lub jesteśmy w sporze z deweloperem, spółdzielnią, czy sąsiadem. Opinia mykologa przydaje się zwłaszcza kiedy grzyb skolonizował dużą powierzchnię, bo daje nam całościowy obraz sytuacji poparty pomiarami, a także identyfikuje grzyba i podpowiada jaką chemią i w jaki sposób usuwać zagrzybienie.

Następną rzeczą jest zabezpieczenie mienia na czas odgrzybiania, tak by preparaty pleśniobójcze nie wniknęły do żywności oraz ubrań i mebli tapicerowanych. Trzeba zwrócić szczególną ostrożność, gdy używamy środka chlorowego, zawarty w produkcie chlor, odbarwia tkaniny i powierzchnie. Ponadto musimy tak rozplanować odgrzybianie, by starczyło czasu na wietrzenie. 

Kolejnym krokiem jest już samo odgrzybianie. Musimy zaopatrzyć się w rękawice, okulary i maskę ochronną. Na początku spryskujemy całą ścianę z naddatkiem, a nie tylko tam, gdzie jest sczernienie. Następny krok to ocena perforacji tynku przez grzyba. Jeśli było zalanie, a mamy tynki gipsowe, polecam je usunąć mechanicznie. Jeśli grzyb jest tylko na warstwie malarskiej, to wystarczy sam oprysk, najlepiej dwukrotny. Sytuacja komplikuje się, jeżeli woda po zalaniu mieszkania dostała się w warstwę jastrychu. Niestety w takim przypadku będziemy zmuszeni skorzystać z firmy osuszającej, z usługi tzw. osuszania podpodłogowego. Jeszcze inną sytuacją jest, jeśli mamy tapety na ścianie. Tu także wymagane jest skucie tynków.

Ozonowanie, nie jest to skuteczna metoda usuwania rozrośniętego grzyba ze ściany. Może za to zdezynfekować powietrze i zlikwidować część zarodników unoszących się w powietrzu. Wymagane są maszyny produkujące więcej niż 20 gramów ozonu na godzinę oraz odpowiednia ekspozycja czasowa.

Ostatnią rzeczą jest renowacja ścian. Przed malowaniem uzupełniamy ubytki szpachlą, następnie gruntujemy podłożę gruntem budowlanym i malujemy. Jeśli były odtwarzane tynki, trzeba pamiętać o ich sezonowaniu przed pomalowaniem. 

Koszt odgrzybiania waha się w zależności od powierzchni zagrzybienia i kosztuje od 300 zł do 1500 zł za pomieszczenie. Cena ekspertyzy mykologicznej zaczyna się od 2000 zł.

By zagrzybienie nie powróciło dobrze wyeliminować przyczyny. Warto też ubezpieczyć mienie na wypadek awarii hydraulicznej i powodzi.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (9)

6 lipca 2019

Bardzo pomocny artykuł

13 czerwca 2020

No dobra, a jak ja mam pleśń na ubraniach w szafie - jak to odgrzybić by nie wracało?

19 czerwca 2020

Rzeczywiście grzb w domu truje ja nabawiłam się przez niego mikozy skórnej

27 czerwca 2020

Wietrzenie i dobra wentylacja to klucz do sukcesu

2 lipca 2020

Rozwiązaniem problemu nadmiernej wilgoci w domu a co za tym idzie zagrzybienia są nawiewniki okienne

12 lipca 2020

Jak jest w domu grzyb to trzeba usuwać tynk bo inaczej się go nie wypleni

28 lipca 2020

Prosto jasno i czytelnie. Łapka w górę ode mnie.

7 maja 2021

Wynajęcie firmy odgrzybiającej mieszkania to podstawa, walka z zagrzybieniem samemu jest niebezpieczna i nieskuteczna

25 czerwca 2021

W odgrzybianiu ścian w moim mieszkaniu pomogła firma Dezynfeusz, próbowałam zwalczyć to sama ale bezskutecznie... Jeśli następnym razem pojawi się u mnie taki problem to od razu dzwonię do nich ponownie

Nowości
spranda BOX
spranda BOX
119,99 zł
szt.
spranda grunt
spranda grunt
34,99 zł
szt.
spranda farba antygrzybiczna
spranda farba antygrzybiczna
59,99 zł
szt.
preparat ASG
preparat ASG
35,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl