Zamawianie przez telefon

możesz zamówić produkt dzwoniąc pod numer 504 928 205 w godzinach 8.00-17.00, lub kontaktować się przez formularz

 

  fb tw   pin

 

Blog chmura tagów
Blog kategorie
Czym są grzyby pleśniowe i dlaczego są tak niebezpieczne 3
Czym są grzyby pleśniowe i dlaczego są tak niebezpieczne

Grzyby to organizmy pierwotne, świetnie adaptujące się do nowych warunków, dlatego walka z nimi nie jest rzeczą ani łatwą, ani przyjemną. Toksyczne właściwości niektórych pleśni wynikają, po pierwsze z rozsiewania alergizujących zarodników, po drugie z produkcji rakotwórczych mykotoksyn (mikotoksyn), czyli wtórnych metabolitów rozkładu materii organicznej przez grzyby pleśniowe. Do mykotoksyn zalicza się m.in. aflatoksyny, ochratoksyny, patulinę i kwas aspergilowy. 

Dlaczego grzyby pleśniowe kolonizują nasze domy? Tak jak wspomniane na początku winne są wady konstrukcyjne budynków, eksploatacja mieszkań i zdarzenia losowe. W sezonie grzewczym bardzo częstym problemem są tzw. przemarzanie ścian w budynkach ze słabą lub brakiem termoizolacji oraz mostki termiczne w często nowych złe zaprojektowanych bądź nieprawidłowo zaizolowanych budynkach. Innym zagadnieniem są izolacje fundamentowe tj. poziome i pionowe najczęściej w starych domach, gdzie materiały bitumiczne ulegają korozji z czasem powodując tzw. podciąganie kapilarne wody w konsekwencji korozję pęczniejącą tynków i warstw malarskich i zagrzybienie. Hydroizolacje dachu, balkonów i tarasów są odrębnym zagadnieniem, bo o ich nieszczelności dowiadujemy się stosunkowo szybko, a szkody wyrządzone przez wodę potrafią zgotować nam remont kapitalny domu. Eksploatacja pomieszczeń mieszkalnych ma kapitalne znaczenie dla rozrostu grzybów pleśniowych i bakterii. Zakrywanie kratek wentylacyjnych, suszenie prania w łazience, nadmierne używanie nawilżaczy powietrza oraz niewietrzenie domów to tylko niektóre grzechy mieszkańców. 

Jakie choroby wywołuje długotrwała ekspozycja na grzyby pleśniowe? Są to przede wszystkim schorzenia górnych dróg oddechowych (katar, zapalenie zatok, zapalenie gardła i oskrzeli), które są alergizowane przez wszechobecne zarodniki. Najbardziej dramatycznie sytuacja wygląda u dzieci i osób starszych, a także u ludzi z obniżoną odpornością. Rozwijają się wtedy grzybice ogólnoustrojowe, skóry i płuc. Narażenie na mykotoksyny powoduje zaś białaczki i raka wątroby. 

Jak bronić się przed zagrzybieniem? Kluczem do sukcesu jest dobra wentylacja a najlepiej rekuperacja w domu. Jeśli mamy ograniczoną ilość kanałów grawitacyjnych, możemy posiłkować się nawiewnikami okiennymi. Braki w hydroizolacji fundamentowej budynku powinny zostać odtworzone metodą iniekcji krystalicznej. Dach powinien być sprawdzony i załatany przez dekarza. W przypadku rozwoju zagrzybienia przez zalanie niezwłocznie wzywamy firmę osuszającą budynki. Mostki termiczne: budynek w sezonie grzewczym powinien zostać zbadany kamerą termowizyjną, a następnie braki w termoizolacji powinny zostać uzupełnione.

Komentarze do wpisu (3)

18 czerwca 2020

Tak, to prawda grzyby w domu trują dlatego trzeba pozbywać się tego paskudztwa szybko

4 lipca 2020

W pokoju miałam wielki czarny grzyb na ścianie. Mieszkałam z nim przez kilka lat. Nikt mi nie powiedział, że to jest toksycznne

4 sierpnia 2020

U mnie pomogło docieplenie domu - zawsze miałem problem z mostkami termicznymi i w konsekwencji z grzybem - teraz puki co jest spokój.

Nowości
spranda BOX
spranda BOX
112,49 zł
szt.
spranda grunt
spranda grunt
32,49 zł
szt.
spranda farba antygrzybiczna
spranda farba antygrzybiczna
54,99 zł
szt.
preparat ASG
preparat ASG
35,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl